Велика футболна вечер в София! България сложи край на шведската прокоба

Донислав Донев 31 август 2017 в 23:38 9621 2

Истински лъвове! Българският национален отбор по футбол заслужи прозвището си и победи Швеция с 3:2 в световна квалификация за Мондиал 2018. Футболистите на селекционера Петър Хубчев показаха характер и успяха да извоюват така желаният и сладък триумф след 50 години болезнено чакане.

След този мaч българите вече имат 12 точки, като изостават на една от скандинавците, а също така на четири от новия лидер в групата Франция. В неделя предстои гостуване на Холандия, която отнесе четири гола от "петлите" и се сбогува със световното първенство.

"Лъвовете" не изглеждаха притеснени от неприятната статистика срещу шведите и още в началото показаха зъби. В 12-ата минута българите организираха великолепна контраатака. Ивелин Попов изведе отляво Георги Миланов, който центрира чудесно в наказателното поле и Станислав Манолев с глава заби топката във вратата на Робин Олсен.

Само три минути по-късно скандинавците получиха правото да изпълнят дузпа. Георги Костадинов събори Андреас Гранквист в наказателното поле и реферът Талявенто показа бялата точка. Емил Форсберг стреля в долния десен ъгъл и вратарят на България Пламен Илиев спаси.

В 29-ата минута Микаел Лустиг изравни резултата. Българската отбрана отново не реагира добре след ъглов удар на скандинавците, като този път грешката ни се оказа фатална. Чорбаджийски и Станислав Манолев не се разбраха кой да спре връхлитащия Лустиг, който само миг по-късно прониза с глава Пламен Илиев.

В 32-ата минута българите отново поведоха в резултата. Ивелин Попов пласира перфектна топка след изпълнение на фаул. Георги Костадинов се освободи майсторски от персоналния си пазач Гранквист и с глава направи резултата 2:1.

Минута преди края на първото полувреме скандинавците отново изравниха. Лустиг центрира отдясно, българската защита отново заспа и Маркус Берг с глава отбеляза за 2:2.

През втората част на няколко пъти защитата на българите беше поставена под сериозен натиск, а няколкото добри спасявания на Пламен Илиев оставиха резултата непроменен.

В 78-ата националите ни нанесоха своя решителен удар. Ивелин Попов стартира една атака през центъра, която след серия от комбинации достигна до Ивайло Чочев, футболистът на Палермо нагласи топката на левия си крак и с премерен изстрел от границата на наказателното поле направи 3:2 за България.