93% от българите не са виждали бежанци, но не ги искат у нас

OFFNews 26 март 2018 в 15:23 3504 1

Близо половината от българите (45,4%) смятат, че бежанците могат да се интегрират успешно в българското общество. Това показва проучване за обществените нагласи към бежанците и хората, търсещи закрила в България направено за Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в България.

55,2% от респондентите биха помогнали на бежанец да научи език (30,6%) или да си намери работа (24,6%), в случай че е заселен в мястото, където живеят, сочат още данните от изследването.

„Много българи имат страхове към бежанците и към това как интеграцията им ще повлияе на обществото. Голяма част от тези страхове се основава на неразбиране или погрешна информация. В същото време съм окуражен от заключението, че относително голяма част от населението подкрепя интеграцията и има желание да помогне на бежанците да станат пълноценна част от българското общество.“ заявява Матайс Льо Рут, представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците в България.

54,6% вярват, че бежанците не могат да се интегрират в обществото поради културни или религиозни причини. Съществува и убеждение, че бежанците не желаят да се установят в България, а целят да достигнат западни страни членки на ЕС.

Проучването, проведено през декември 2017 сред 1010 души, показва също, че голяма част от българите (93%) никога не са срещали бежанец или човек, търсещ закрила през последните няколко години.

Респондентите заявяват, че основния източник на информация по теми, свързани с бежанци са телевизия (94%), интернет (20%), приятели (19%), вестници (11%), социални медии (7%), радио (7%).

През 2013, в началото на големия поток от бежанци, най-силните страхове на българите са били свързани със сигурността (72%), опасността от разпространение на болести (68%) и загуби на работни места. През 2017 доминиращите страхове са свързани със сигурността (60%) и културните и религиозни различия (48%).

50% от респондентите заявяват, че само бежанци от страни с военни конфликти, като Сирия, трябва да бъдат приемани в България и само 15% смятат, че хората, които са преследвани или нарушени техните човешки права в техните държави по произход, трябва да им бъде предоставена международна закрила.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови