Григор Димитров отпадна на крачка от финала на US Open

OFFNews 07 септември 2019 в 02:09 4907 2

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров не успя да се класира на първия си финал от турнир от Големия шлем, след като отстъпи в три сета в полуфинала на US Open пред руснака Даниил Медведев - 6:7 (6), 4:6, 3:6.

Григор може да съжалява за пропуснатия шанс да спечели първия сет, което можеше да наклони везните в негова полза. Във финала Медведев ще се изправи срещу победителя от мача между Рафаел Надал и Матео Беретини. За Димитров остава утехата, че отново се върна в голямата игра като от понеделник ще направи огромен скок в ранглистата и ще се завърне сред първите 30 в ранглистата. Той също така стана най-ниско класираният полуфиналист на Откритото на САЩ от 1991 година.

В първия сет Медведев започна с пробив, който след това затвърди. Григор върна пробива в четвъртия гейм, след което поведе с 4:3. При 6:5 той и сервис на руснака, българинът стигна до сетбол, но началните удари на Медведев го извадиха от ситуацията и се стигна до тайбрек. В Димитров започна по-добре, но постепенно руснакът взе инициативата. При 5:4 Медведев сервира за сета, но непредизвикана грешка върва равенството. Последва продължително разиграване, но Димитров не успя да завърши прецизно завършващия си удар и топката се спря в мрежата. Форхенд в аут на българина сложи край на спора - 7:6 (6) в полза на руснака.

Вторият сет започна с размяна на пробиви, след което Медведев поведе. Последва продължителен четвърти гейм, в който Медведев показа добра защита. Медведев стигна до точка за пробив след топка в аут на Димитров. Той спаси подаването след форхенд в аут на руснака. Медведев стигна до нова точка за пробив, който този път успя и поведе с 3:1. Григор поведе с 40:0 в петия гейм. Медведев спаси три брейкбола, последва грешка на руснака и предимство за Григор, който от четвърти опит не сгреши и намали на 2:3, след което затвърди пробива си с ефектен форхенд по правата. Двамата тенисисти спечелиха последвалите си подавания, като Медведев започна да се пропуква при по-дългите разигравания. В деветия гейм се стигна до маратонско разиграване при 15:15, но топка в аут даде аванс на руснака.

Последва равенство, а нов ас на руснака му даде предимство. В последвалото разиграване Григор го принуди да сбърка, но негова грешка даде предимство на Медведев. Григор продължи борбата и с ефектна точка заличи предимството на съперника. Последва атрактивно разиграване, което Григор се опита да завърши с воле, но Медведев показа страхотна реакция на мрежата. Ново бижу на Димитров заличи предимството на Медведев, но след това сгреши и отново руснакът имаше предимство. В крайна сметка руснакът спаси подаването си и поведе с 5:4.

Оспорваната битка продължи и при подаването на Димитров. Григор реши да излезе на мрежата, без да се бе подготвил добре и за Медведев бе лесно да го преодолее, стигайки до сетбол. Бекхенд в мрежата сложи край на втората част - 6:4 за Медведев и 2-0 сета.

Третата част започна с бърза размяна на геймове на 0. В третия гейм Григор поведе, но руснакът се върна, като спечели четири поредни точки и удържа подаването си. Димитров твърде лесно допусна пробив в четвъртия гейм, а още по-бързо руснакът го затвърди и при 4:1 Медведев вече докосваше финала.

В шестия гейм Григор показа голяма агресия и спечели, за да намали на 2:4. Руснакът взе подаването си и така Григор сервира за оставане в мача. Първият сервис на българина му изневери, а Медведев се чувстваше много комфортно от това. Така се стигна до първия мачпойнт за Медведев, който сбърка и даде шанс на Григор. Последваха грешки и от двете страни на мрежата. Григор на свой ред стигна до геймбол и в крайна сметка намали на 3:5.

В последвалото разиграване Медведев беше безапелационен на сервис и в крайна сметка стигна до първия си финал от турнир от Големия шлем.