Надал на полуфинал на US Open след страхотен мач срещу Тийм

OFFNews 05 септември 2018 в 11:36 2031 0

Световният номер 1 в мъжкия тенис Рафаел Надал се класира за полуфиналите на турнира US Open. Испанецът стигна до впечатляващ обрат над Доминик Тийм с 0:6, 6:4, 7:5, 6:7(4), 7:6(5).

За Матадора това бе 12-а поредна победа. Той е и единственият играч, който през 2018 година стига до финалната четворка на всички четири турнира от Големия шлем.

Първият сет продължи само 24 минути и се разви неочаквано. Тийм не даде никакви шансове на световния №1 за 6:0 в своя полза като го проби на три пъти. Това бе едва четвъртият случай в 1106 мача, когато Надал допуска такъв резултат в даден сет.

Световният №1 проби за 5:3 в края на втория сет и сервираше за частта, но допусна рибрейк. Матадора обаче запази концентрация, поведе 15-40 в десетия гейм и сложи точка на частта от посрещане – 6:4.

В третия сет Тийм нанесе първия удар. Това се случи при 3:3. Надал поведе 40:15, но след това направи две леки грешки. При равенство Тийм се разигра и изправи публиката на крака със завършващите си удари. При 5:4 Тийм сервираше за сета, но направи двойна грешка за 15:40 и впоследствие бе пробит. Надал направи серия от четири поредни гейма на сметката си и приключи в своя полза - 7:5.

В четвъртия сет нивото и на двамата малко падна, а Рафа изостана 1:2 с пробив. В петия гейм испанецът спаси три точки за двоен пробив, а в следващата част пропусна няколко възможности да се завърне в резултата – 2:4. Въпреки преднината в играта на Тийм започна да се забелязва напрежение. В осмия гейм паритетът бе върнат, след като Надал осъществи рибрейк – 4:4. Дори четири непредизвикани грешки и брейкбол не попречиха на световния №1 да вземе единадесетия гейм – 6:5. Стигна се до тайбрек, в който мощните бекхенди по правата осигуриха на Тийм оставане в мача – 7:6(4).

Петият сет стартира с шансове за Надал. При 2:2 той поведе 40:15, но след това Тийм намери първия си сервис и се измъкна. При 5:5 се стигна до една от най-драматичните ситуации в мача. Тогава Тийм обърна гейма си от 0:40 и си осигури тайбрек, пише tennis.bg. В него Матадора бе по-добър. Така Надал вече води с 8:3 в преките мачове с Тийм.

За място на финал Рафа ще спори с Хуан Мартин дел Потро, който победи Джон Иснър с 6:7(5) 6:3 7:6(4) 6:2. Матодора води с 11:5 в преките мачове помежду им, като те са си разменили по един успех на US Open. В Големия шлем Надал е с аванс - 5:1. Тази година Рафа вече победи Дел Потро на "Ролан Гарос" и Уимбълдън.

Тази вечер ще видим последните четвъртфинали в надпреварата. Ето и разписанието за вечерта:

Централен корт, след 19:00 часа българско време: Наоми Осака - Леся Цуренко, Марин Чилич - Кей Нишикори след 02:00 часа: Карла Суарес Наваро - Мадисън Кийс, Новак Джокович - Джон Милман