Наоми Осака спечели Откритото първенство на Австралия и стана номер 1 в света

OFFNews 26 януари 2019 в 13:53 3004 0

В истинска драма се превърна финалът на Откритото първенство на Австралия при дамите. В него Наоми Осака успя да надвие Петра Квитова с резултат 7:6, 5:7, 6:4. Победата за Осака означава, че от понеделник тя ще заема първо място в световната ранглиста.

Първият сет бе абсолютно равностоен като и двете тенисистки не допускаха пробиви. Това закономерно доведе до тайбрек, където японката бе по-стабилна и с помощта на два мини-пробива спечели със 7:2.

Знаейки че няма място за отстъпление, Квитова заигра по-агресивно във втория сет и осъществи бърз пробив. Осака на свой ред върна пробива след продължителен трети гейм, а после направи сериозна крачка към трофея след нов пробив във петия гейм. Сервирайки за титлата, бъдещата номер 1 стигна до три последователни мачбола, но опонентката ѝ спаси и трите, а после спечели и подаването ѝ. Пропиляните възможности очевидно повлияха на японката и в крайна сметка вторият сет отиде на сметката на Квитова.

В заключителния трети сет отново станахме свидетели на бърз пробив. Осака спечели подаването на съперничката си за 2:1. Чехкинята все пак получи шанс да изравни геймовете, но при 3:2 пробила брейк пойнт. Шампионката от US Open 2018 стигна до нов мачбол, който отново бе пропилян. За нейна радост петият ѝ опит бе успешен и по този начин тя триумфира в надпреварата.

Успехът в Мелбърн превърна 21-годишната японка в първата тенисистка спечелила турнир от Големия шлем, последващ и първата титла в него.