България започна с чиста победа над Гърция участието си на Евроволей 2019

OFFNews 12 септември 2019 в 16:46 1931 0

Българският национален отбор по волейбол започна по мечтан начин участието си на европейското първенство, след като победи Гърция с 3:0 (25:22, 25:16, 25:20) в първия си мач от Група А.

В началото на първата част гърците поведоха с 5:2, задържайки преднината си до 10:7. Българите успяха да изравнят за 11:11, а след това гръцките волейболисти допуснаха грешки, които позволиха на "лъвовете" да поведат с 15:13. Страхотна атака на Цветан Соколов и блок на Светослав Гоцев направиха резултата 18:14. България запази предимството си до 22:19 след атака на Тодор Скримов, който обаче след това сбърка. Гърците взеха успяха да вземат следващите две точки, но момчетата на Силвано Пранди останаха концентрирани и затвориха гейма при резултат 25:22.

Вторият гейм тръгна равностойно до 5:5, след което България дръпна с 9:5 след две атаки на Мартин Атанасов и два страхотни блока на Светослав Гоцев. Въпреки тайм-аута за треньора на Гърция Димитриос Андреопулус, "лъвовете" продължиха със силната си игра на блокада и увеличиха разликата до 12:6. Преднината на България набъбна до 17:9 след нова мощна атака и силен ас на Цецо Соколов. Резултатът стана 21:12, след което "трикольорите" спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:16 след ас на Гоцев и пореден блок, този път на Виктор Йосифов.

Гърците поведоха с 2:0 в третия гейм чрез Раптис и Петреас. Съперниците трябва да рискуват, ако все още имат надежди за обрат и го правят най-вече при изпълнение на сервис. Скримов с техничен удар по блокадата изравнява 3:3. Мощна атака на Пелекудас през центъра не позволява на българите да се откъснат в резултата - 6:4. Две успешни блокади на Петреас и преднината на нашите е само една точка - 9:8. Грешка от сервис на Мартин Атанасов и гърците поддържат разликата от 1 т. при 11:10. Той обаче се реваншира минути по-късно и от трудна позиция направи 14:10. Раптис с мощна атака от втора линия намалява на 14:11. Скримов се отличи с хитра точка за 17:11, промушвайки топката между мрежата и блокадата. С премерен удар по диагонала Мартин Атанасов направи 22:16. Следващата точка реализира Гоцев с мощна забивка през центъра. След 4 поредни точки на гърците, Силвано Пранди поиска прекъсване при 24:20. В следващата атака Гоцев през центъра сложи точка на спора - 25:20 и 3:0 за България.

Утре (13 септември) "лъвовете" ще изиграят втората си среща в групата срещу Румъния, която пък по-късно тази вечер ще стартира с мач срещу домакините от Франция.

Двубоят е от 18:15 часа българско време. След това от 21:45 часа Гърция ще излезе срещу олимпийския вицешампион Италия, който пък днес ще започне участието си срещу Португалия.