Нефтохимик доближи 1/2-финал за Купата на CEV след победа срещу Олимпиакос

OFFNews 30 януари 2019 в 21:17 3082 0

Волейболният шампион на България Нефтохимик 2010 направи сериозна крачка към класиране за полуфиналите на втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV.

"Бургазлии", водени от Николай Желязков, удариха у дома гръцкия гранд Олимпиакос (Пирея), с бившия капитан на България Тодор Алексиев в редиците си, с 3:1 (18:25, 29:27, 25:22, 25:21) в първия мач от 1/4-финалите помежду им, игран тази вечер в пълната с близо 1500 зрители зала "Младост" в Бургас.

Двата тима ще се изправят един срещу друг отново след две седмици, на 14 февруари (сряда) от 17,00 часа българско време в легендарната зала "Мелина Меркури". Шампионите на България се нуждаят само от два спечелени гейма, за да продължат напред към полуфиналите и да постигнат най-големия си успех на европейската сцена.

"Червено-белите" от Пирея ще гонят задължителна победа с 3:0 или 3:1, за да стигнат поне до "златен" гейм. Победителят от тази двойка ще спори на полуфиналите срещу победителя от двубоя между швейцарския Линдарен Волей (Амрисвил) и италианския гранд Тренто.

Над всички за Нефтохимик бе Николай Учиков със страхотните 23 точки (1 блок, 2 аса и 48% ефективност в атака) за победата. Капитанът Георги Петров (4 блока, 39% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) и словенецът Ален Джорджевич (2 блока, 55% ефективност в атака и 63% позитивно посрещане) също допринесоха за успеха.

Тодор Алексиев се представи много силно за Олимпиакос и стана втори по резултатност с 16 точки (2 блока, 1 ас, 42% ефективност в атака и 47% позитивно посрещане). Канадският национал Гавин Шмит реализира 18 точки (1 блок, 1 ас и 52% ефективност в атака), но това не бе достатъчно за гърците, за да се поздравят с успех.