Големият Мартен Фуркад си тръгна от биатлона с победа, Бьо спечели Световната купа

OFFNews 14 март 2020 в 15:30 3214 0

Френският доминатор в биатлона Мартен Фуркад се сбогува със спорта във величествен стил. 31-годишният седемкратен носител на Световната купа спечели преследването в Контиолахти, но не успя да грабне осми голям кристален глобус.

Само с 2 точки аванс пред него завърши норвежецът Йоханес Тингнес Бьо, който джентълменски остана четвърти, за да се оформи изцяло френска призова тройка в лицето на победителя Фуркад, Кентен Фийон Майе и Емилиен Жаклен. Само 2 точки не достигнаха на Фуркад, за да се поздрави с осма Световна купа, въпреки 83-ата си победа в стартовете от веригата.

Бьо тръгна пръв в преследването с 20 секунди аванс пред Фуркад, който стартира с Жаклен до себе си.

Норвежецът стреля бавно от положение легнал, но безгрешно. Фуркад и Емилиен Жаклен бяха по-бързи и също не сгрешиха, като така съкратиха близо с 10 секунди от аванса на Бьо. Като цяло французите помагаха много на своя лидер, докато Бьо оставаше сам и не получаваше достатъчно подкрепа от своите съотборници и трябваше да се справя сам. На втората стрелба норвежецът пропусна една мишена и изостана на свой ред на 22 секунди от Фуркад. Целта пред французите в състезанието беше да оставят Бьо извън топ 4, защото дори с четвъртото място норвежецът щеше да спечели Световната купа.

В първата стрела от положение прав Фуркад и Жаклен пропуснаха по една мишена, а след това Бьо пропусна цели три изстрела, което го изпрати извън топ 3, където се настани Кентен Фийон Майе. Жаклен пое лидерството, за да помогне на Фуркад в ски бягането, като двамата си сменяха позицията.

В следващата стрелба Фуркад допусна две грешки, а Жаклен три. Бьо не сбърка и се приближи до Големия кристален глобус. Всичко остана да се реши във финалната обиколка. Норвежецът успя да изпревари Фийон Майе и се настани в топ 3. Бьо успя дори за изпревари Жаклен, но в крайна сметка на финалната права изостана до четвъртото място и така се оформи една изцяло френска призова тройка, което означаваше осма Световна купа за него, а победата отиде у Фуркад, като това се случи точно 10 години след първия му успех. Веднага след финала беше отворено шампанско, а всички завършили биатлонисти се прегръщаха с французина, който се оттегли от спорта, след като остави назабравима следа.