Bloomberg: Русия се проваля в опитите да намери нови пазари за нефта си, трябва да пренасочи 1.4 млн барела дневно

OFFNews 31 октомври 2022 в 18:21 8018 2

Руски нефт

Снимка Южный федеральный

Русия трябва да преориентира експорт от 1.4 милиона барела нефт дневно до края на годината

Русия се проваля в опитите си да намери нови пазари за своя нефт, съобщава Bloomberg, отбелязвайки, че Москва трябва да си осигури нефтените пазари до момента, в който на 5 декември ще влязат в сила санкциите на Европейския съюз по отношение на морския експорт на руски нефт.

Както отбелязва американската компания, специализирана в предоставянето на информационни финансови услуги, освен Китай, Индия и Турция, които първоначално бяха заинтересовани, други купувачи не са се материализирали в някаква значима степен.

Продажбите в Шри Ланка са затънали в икономическите проблеми на островната държава. Потоците към Китай, Индия и Турция са достигнали пика си през юни на ниво 2.2 милиона барела за ден. За четирите седмици до 28 октомври цифрата е спаднала на около 380 хиляди барела за ден. Около 740 хиляди барела дневно се доставят за европейския пазар, който ще изчезне до края на ноември.

Към загубите в пласмента на Русия се добавят и около 640 хиляди барела на ден, които постъпваха в Полша и Германия по системата „Дружба“. Bloomberg посочва, че при това положение до края на годината Москва трябва да насочи от Европа към други пазари 1.4 милиона барела нефт дневно. По данни към 14 септември т. г. доходите на Русия от експорта на нефт са паднали до минимума си на ниво 15.3 милиарда долара, а на 5 октомври се появи информация, че страната ще съкрати добива си на нефт. Bloomberg съобщава в понеделник, че на деветия месец от руското нахлуване в Украйна фючърсите на нефт от сорта „Брент“ са поевтинели с 1.10 долара, т.е. с 1.2 процента до ниво 94.67 долара за барел към 7.10 сутринта по Гринуич в понеделник.

Въпреки намаленото търсене на руски нефт, „Ню Йорк Таймс“ констатира днес, че въпреки санкциите редица страни, сред които Китай и Турция са увеличили обема на руския внос в сравнение с показателите за последните пет години. Най-голям ръст е отбелязан в Индия 430 процента, Турция -213, Бразилия – 177, Испания – 112, Китай – 98, Нидерландия – 74, Саудитска Арабия – 45 процента, Япония – 40 процента, Германия – 38 и Норвегия, която отбелязва ръст от 21 процента спрямо петгодишното ниво.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

2550

2

alfakentavur

31.10 2022 в 20:45

Според мен сбъркаха разчитайки на отоплителния сезон в Индия :(

Още един прякор на Путлер:
Вова Кривата Сметка

Ако не бяхме върнали времето, щях да отделя няколко часа да изброя всичките му криви сметки. Но ще заспя сега...

345

1

Джендо Джедев

31.10 2022 в 20:30

"Въпреки намаленото търсене на руски нефт, „Ню Йорк Таймс“ констатира днес, че въпреки санкциите редица страни, сред които Китай и Турция са увеличили обема на руския внос в сравнение с показателите за последните пет години. Най-голям ръст е отбелязан в Индия 430 процента, Турция -213, Бразилия – 177, Испания – 112, Китай – 98, Нидерландия – 74, Саудитска Арабия – 45 процента, Япония – 40 процента, Германия – 38 и Норвегия, която отбелязва ръст от 21 процента спрямо петгодишното ниво."

Нормално, при отчитане на 2-години ЖЕСТОК спад заради ковид...

А иначе рашките си направиха доста крива сметка - надяваха се, че Китай и Индия ще компенсират спада в доставките за ЕС и Америка, ама... Е, може и сметките им да излезнат прави - ако индийците и китайците почнат да пият нефт... :D А дано, ама надали!
 
X

Поръчаното от СССР Септемврийско въстание. Лекция на проф. Вили Лилков