По нова избирателна система: Гърците гласуват за парламент

OFFNews 25 юни 2023 в 10:16 1963 2

избори

Снимка БТА/АП

Парламентарни избори в Гърция

За втори път след малко повече от месец, днес гърците отново гласуват за парламент, предаде БТА.

Днешните избори се провеждат по различна избирателна система. Според нея най-голямата партия автоматично получава 20 допълнителни места в случай, че получи повече от 25 процента от гласовете, както и по още един депутат бонус за всеки половин процентен пункт отгоре, но най-много 50 допълнителни места.

След вота на 21 май убедително победи дясноцентристката Нова демокрация, която получи почти 41 процента от гласовете, но остана с няколко депутати под мнозинството, което би и позволило да сформира самостоятелно правителство.

Лидерът ѝ Кириакос Мицотакис върна проучвателния мандат с цел да предизвика нови избори, на се надява да си осигури значително над абсолютното мнозинство от 151 места в 300-членния парламент. При липсата на реалистични възможни коалиционни схеми сред опозиционните партии, втората и третата сила, лявата СИРИЗА и лявоцентристкият ПАСОК, също не изпълниха проучвателните мандати и избраният през май парламент просъществува едва един ден, преди да бъде разпуснат от президента Катерина Сакеларопулу.

Желанието на Нова демокрация за самостоятелно управление вероятно да се сбъдне, дори резултатите от вота през май да се повторят, защото 

Какви са нагласите

Според социологическо проучване, проведено от агенция „Алко“ и публикувано от „Вима“, за Нова демокрация имат намерение да гласуват между 39,8 и 43,8 процента от избирателите, за СИРИЗА – от 17,8 до 21,8 процента, а за ПАСОК – от 10,2 до 13,2 процента. Гръцката комунистическа партия (ГКП) ще получи между 6,4 и 8,4 процента от гласовете, националистическото „Гръцко решение“ – между 2,7 и 4,3 процента и лявата евроскептична партия „Плевси елефтериас“ („Курс на свободата“) – между 2,7 и 4,3 процента.

Дори в случай, че в новия гръцки парламент влязат седем партии, което се смята за най-вероятния сценарий, а не пет, както беше на предишните избори, Нова демокрация ще има абсолютно мнозинство.

Друга промяна в сравнение с изборите на 21 май е, че на днешния вот отпада преференцията, т.е. избирателите могат да избират само между партийните листи, но не могат да променят подреждането в тях.

Право на глас днес имат гръцките граждани, които са навършили или навършват 17-годишна възраст през тази година. Броят на гласоподавателите е малко над 9,8 млн. души, а правото си на глас на миналите избори упражниха около 61 процента от тях.

На миналия вот за първи път беше осигурена възможност и за гласуване на гърците, които живеят в чужбина. Онези от тях, които се регистрираха за настоящите избори, вече гласуваха, защото вотът в чужбина се проведе още вчера. Броят на регистрираните в чужбина гръцки гласоподаватели е над 25 хиляди души, за които бяха открити секции в 35 държави.

Гласуването на днешните избори ще продължи до 19 ч., след което ще бъдат обявени резултатите от екзитпола. Към 20:30 ч. ще започне обявяването на първите междинни резултати от преброяването на гласовете, а към 22 ч. се очаква да станат известни резултатите от 80-90 процента от секциите.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

10212

2

Човека

25.06 2023 в 16:52

Вариантът, в който една от партиите получава изкуствено мнозинство за да се ибегнат парламентарни кризи, не е лош. Проблема е в купуването на гласове. Не знам как са в Гърция с този феномен, но явно не е като у нас.
Друг вариант е хибридно гласуване с втори мажоритарен тур за първите две партии например.
Както и да се мисли, мнозинствата, които трябва да променят основния закон за устройство на парламента, са компрометирани с купени гласове. От там и всеки закон ще бъде компрометиран.

22548

1

dolivo

25.06 2023 в 10:56

Не обичат балканлии коалициите, не могат цивилизовано в договор с опонент да влязат, и затова от 25% праят мнозинство с врътки.

Гърция, люлката на демокрацията, според мен това е експериментален резил.

Ще видим.

Най-много някоя умна глава у нас да вземе и при нас да го вкара...
 
X

Поръчаното от СССР Септемврийско въстание. Лекция на проф. Вили Лилков