Фалстарт на е-направленията

Една от програмите препращала всички пациенти на гинеколог, независимо какво ги боли, разказва общопрактикуващ лекар от Варна

OFFNews 02 юни 2022 в 09:11 5078 3

Снимка Pixabay

"Вчера трябваше да се случи една от поредните и голяма стъпка в електронизацията на здравеопазването. Случи се по начин, описан в старата руска поговорка – искахме да стане по-добре, а стана както обикновено. Системата проработи трудно или въобще не проработи, не беше тествана, имаше много грешки, като цяло бяхме блокирани."

Това заяви по БНР д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна за началото на работата на личните лекари само с електронни направления.

"Резултат от това беше този описан комичен случай – колегите на една от програмите изпращаха всичките си пациенти на гинеколог, независимо какво точно ги боли. Боли те простатата – на гинеколог, кракът ти е счупен – на гинеколог."

Д-р Христов допълни, че "подобен род панаири е имало винаги при електронизация, това е стара традиция", но за няколко дни нещата се наместват. По думите му обаче проблемът е по-голям.

"Нито една от целите на електронното здравеопазване не беше постигната. Ние с нищо не сме облекчени, пациентите с нищо не са облекчени. Бюрокрацията си е точно същата. Ние пишем и печатаме точно същото, както преди, с това допълнение, че го и обработваме електронно."

Личният лекар разказа, че за средно 50 консултации на ден е пресметнал, че му трябва по още минута допълнително време за електронна обработка, което ще доведе до 50 минути по-малко за работа с пациентите – "час, който досега отиваше за работа, разговори и прегледи на пациентите, сега вече ще отива за електронна обработка на документация".

"Хартията си остава. Печатаме амбулаторни листи, печатаме направления, макар и в малко по-друг вид, съхраняваме хартията в папки, в кашони. Вече две мазета имам пълни не с компоти и с туршия, а с кашони с досиета."

"Интимната помисъл на авторите на цялата тази простотия всъщност е икономия на пари. Ние няма да можем да правим определено количество профилактични и диспансерни прегледи, които няма да ни бъдат заплатени. Крайният резултат ще бъде икономия за бюджета на Здравна каса. Резултатът ще бъде по цялата ос на извънболничната помощ", смята д-р Николай Христов.

По думите му съсловието е възрастно, болно, изтормозено, "изтощено от 22 години подобни простотии". По-възрастните му колеги намират момента за много подходящ да приключат работата си със Здравната каса и "много хора ще изпаднат от системата", а на тяхно място няма да дойдат други, коментира лекарят.

"Млад човек, млад колега с тези глупости просто не можеш да го привлечеш в системата. Липсата на лекари означава липса на дейност. Липсата на дейност означава незаплащане на дейност и икономия – това е, всичко е пари."

Нещата не отиват на добре, обобщи общопрактикуващият лекар. 

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

1000

3

bstavrev

02.06 2022 в 18:15

"Като вляза в кабинет на ОПЛ все едно влизам в архив"

Както е казал доктора, и в домовете на ОПЛ-тата трябва да има обособен архив, понеже всеки лекар е задължен да пази документацията 5-10г. назад по изискване на здравна каса. Много е "забавно" това в 21век.

1067

2

StinkingSonOf

02.06 2022 в 11:57

То за какво нямаме фал старт? Цялата ни администрация е сатурирана с некадърници и мошеници. Десет хиляди правителства да се сменят, няма как да ги бутнат от удобните им кресла.

7635

1

Marsalis

02.06 2022 в 09:34

Ако искат да облекчат семейните лекари, да премахнат хартиения амбулаторен лист. Като вляза в кабинет на ОПЛ все едно влизам в архив.
 
X

Поръчаното от СССР Септемврийско въстание. Лекция на проф. Вили Лилков