България е №1 по медали на европейското по художествена гимнастика в Баку

OFFNews 21 май 2023 в 20:35 2702 0

Българските гимнастички и техните треньорки в Баку.

Снимка БФХГ/Анна Недкова

Българският национален отбор по художествена гимнастика завърши на първо място по медали в 39-о европейско първенство в Баку, Азербайджан. Българските грации спечелиха 13 медала - 5 златни, 5 сребърни и 3 бронзови.

На второ място е Израел с 8 отличия.

Отличното начало за страната ни осигури ансамбъла за девойки, който в първия ден на първенството спечели три медала. Андреа Иванова, Ева Емилова, Цветейоана Пейчева, Красимира Иванова, Габриела Пеева и Ванеса Емилова, водени от техните треньорки Кристина Иванова и Жанина Иванова, спечелиха сребро в многобоя, но след това грабнаха титлите във финалите на пет въжета и пет топки.

При жените силното ни представяне продължи Боряна Калейн, която стана европейска шампионка в многобоя. Стилияна Николова се окичи с бронз.

На отделните уреди Калейн спечели бронзов медал на обръч и сребърен на бухалки, а Николова - сребърен на топка и бронзов на лента.

Третата ни представителка в индивидуалното Ева Брезалиева също се нареди сред медалистките при дебюта си на европейско първенство, печелейки сребро на лента.

След този успех ансамбълът ни триумфира в многобоя.

Така след вчерашния първи ден на първенството днес Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова спечелиха сребърен медал във финала на пет обръча.

Надмощието на България в Баку затвърди и златното отличие в отборното състезание, в което родните гимнастички триумфираха с близо 13.000 точки аванс пред втория в класирането Украйна.