OFFNews 12 октомври 2023 в 15:35 3902 0

Маратон

Снимка Фейбук на Дончо Барбалов

Мошеник се пуснал в софийския маратон

Кениецът Лабан Черуйот, който се класира на четвърто място на дистанцията от 21,1 км на Софийския маратон в неделя, всъщност е Алекс Лагат и не е имал право да стартира. Кениецът Лагат е със спрени състезателни права заради употреба на допинг, но в София се е записал с името на своя съотборник и сънародник Лабан Черуйот, разкри bTV.

В същото време истинският Черуйот е участвал на състезание в Полша, а за четвъртото си място в София Лагат е получил 400 евро. Правата на двамата се държат от един и същ мениджър Золт Бенедек, който вече призна пред организаторите на маратона в София, че е направил грешка.

Сега Лагат ще бъде дисквалифициран от състезанието, а Международната федерация по лека атлетика ще разследва Бенедек за измама. Атлетите на този мениджър са основни участници на маратоните в България.

През пролетта Лабан Черуйот спечели надпреварата на класическата дистанция във Варна.

През 2020 година победителите в Софийския маратон при жените и мъжете - украинката Виктория Хапилина и мароканецът Юсеф Сбаи, бяха хванати с допинг и правата им бяха спрени, припомни БГНЕС.