Хавиер Вийегас световен първенец в София

Васил Георгиев 17 декември 2011 в 23:01 1321 0

Шампионът Вийегас при награждаването. Вляво е вторият Бизуар, вдясно - Миралес.

Чилийският пилот Хавиер Вийегас успя да спечели и на практика световната титла по фрийстайл мотокрос на заключителното състезание от Night of the jumps в столичната „Арена Армеец”.

Акробатичният южноамериканец завърши втори, но си осигури златния медал още след като преодоля квалификациите. Така Виейгас стана недостижим с 210 точки за единствения си конкурент Реми Бизуар. Французинът, който е двукратен световен първенец, спечели състезанието в събота, но събра 195 точки, втори остана чилиецът, а трети е Хосе Миралес от Испания, който взе бронза и в крайното класиране със 158 точки. В двете други прояви на вечерта триумфираха испанци. Миралес, наричан Ел Локо, победи в „състезание и стил”, където пилотите се съревноваваха на двойки в пряко отстраняване. В състезанието на висок скок се наложи Майкел Мелеро със 7,10 метра, което е много далече от световния рекорд от 11 метра. Истински фурор предизвика 20-годишният чех Петър Пилат. Високият почти 190 сантиметра пражанин демонстрира трудни комбинации от скокове и бързо се превърна в любимец на публиката. Неговият сънародник и световен шампион за 2010 година Либор Подмол приземи лошо още на първия скок в квалификациите, падна и бе принуден да се откаже. Министър-председателят Бойко Борисов бе освиркан от публиката при появата си в препълнената многофункционална зала „Арена Армеец“ за финалите в Night of the jumps.