Надал с първи загубен сет на Australian Open

Васил Георгиев 24 януари 2012 в 15:53 1579 0

Рафаел Надал
Световният №2 при тениститите Рафаел Надал от Испания се класира за полуфиналите на първия за годината турнир от Големия шлем - Откритото първенство на Австралия. На четвъртфиналите, фаза на която отпадна в предишните две издания на надпреварата, 25-годишният левичар от Манакор, отстрани №7 в схемата Томаш Бердих от Чехия с 6:7 (5), 7:6 (6), 6:4, 6:3 и битка, продължила 256 минути. Бердих стана първият съперник на Надал в настоящото издание на турнира, който успява да му вземе сет. Досега бившият №1 не бе стигал и до тайбрек, като срещу чешкия тенисист му се наложи да играе в два. Надал успя да пробие подаването на съперника си общо пет от 13-те възможности, които получи. Бердих също стигна до 13 възможности, но реализира само две от тях. Бердих успя да пласира 17 аса срещу 6 за опонента му. Чешкият тенисист отпада за втора поредна година на четвъртфиналите на турнира. Това е и най-предната фаза в надпреварата, до която е достигал в професионалната си кариера. Двамата тенисисти се "захапаха" от самото начало на мача и трябваше да решават победителя в първия сет в тайбрек. Пръв до минипробив в подаването на съперника достигна Надал. Бердих обаче бързо му го върна, след което измъкна и сета. Във втория сет испанецът направи ранен пробив. В края на сета обаче допусна Бердих да се върне в частта. Така се стигна отново до тайбрек, като Бердих докара нещата и до сетбол в своя полза. Надал обаче демонстрира характер и успя да измъкне сета. В следващите две части световният №2 диктуваше нещата, а в края затвори мача и с пробив на нула. Така шампионът от 2009 г. в надпреварата стигна за трети път в кариерата си да полуфиналите на надпреварата. В спор за влизане във финала Надал ще се изправи в суперсблъсък срещу големия си съперник от последните години Роджър Федерер от Швейцария. На четвъртфиналите Федерер нямаше проблеми срещу аржентинеца Хуан Мартин дел Потро за 6:4, 6:4, 6:2, като за швейцареца това бе мач №1000 в професионалния тенис и 814-а победа. Досега Надал и Федерер са изиграли един срещу друг 26 мача, ката Рафа е спечелил 17 от тях. През миналата година двамата се изправиха един срещу друг четири пъти като испанецът победи в три от мачовете. Последният им сблъсък обаче в турнира на шампионите в Лондон в края на годината Федерер бе безмилостен, побеждавйки с 6:3, 6:0. Australian Open, четвъртфинали Мъже 3-Роджър Федерер (Швейцария) - 11-Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) 6:4, 6:4, 6:2 2-Рафаел Надал (Испания) - 7-Томаш Бердих (Чехия) 6:7 (5), 7:6 (6), 6:4, 6:3. Жени 11-Ким Клайстерс (Белгия) - 1-Каролин Вознячки (Дан) 6:3, 7:6 (4) 3-Виктория Азаренка (Блрс) - 8-Агнешка Радванска (Пол) 7:6 (0), 6:0, 6:2

Най-близкият съратник на Стивън Хокинг проф. Томас Хертог е в подкаста на OFFNews