Пиронкова изхвърли шампионката от "Ролан Гарос" в Париж

Васил Георгиев 07 февруари 2012 в 17:31 1123 0

Цветана Пиронкова
Първата ни ракета при тенисистките Цветана Пиронкова преодоляь първия кръг на турнира за жени в Париж с награден фонд 637 000 долара. В мач от първия кръг на надпреварата 24-годишната пловдивчанка, която е №50 в света, отстрани №3 в схемата и №9 в света На Ли от Китай със 7:6 (5), 3:2 и отказване на На Ли заради болки в кръста. Иначе мачът продължи час и 29 минути преди шампионка от миналогодишното издание на "Ролан Гарос" да се оттегли. Българката успя да пласира 3 аса срещу нито един за На Ли. Цвети имаше шест възможности за пробив в подаването на съперничката си, като се възползва в три от тях. На Ли стигна до три шанса и реализира два от тях. Българката влезе в мача феноменално, като поведе с 5:0 гейма. На Ли обаче доведе нещата до 5:5 гейма, а след това и вкара сета в тайбрек. В него Пиронкова направи минипробив за 4:2 точки и задържа аванса си, с което затвори сета. Във втората част Пиронкова проби за 2:1 гейма, след което дръпна и с 3:1 гейма. При 3:2 гейма за българката На Ли поиска медицинско прекъсване заради проблеми с кръста. След десетина минутна пауза азиатката се завърна на корта, но след три разитравания реши да се откаже. С класирането си за втория кръг на надпреварата Пиронкова си гарантира 690 точки за световната ранглиста, както и 8 800 долара от наградния фонд на надпреварата. Във втория кръг Пиронкова ще се изправи срещу победителката от сблъсъка между №51 в света Клара Закопалова от Чехия и представителката на домакините Елиз Корние, която в момента е №114 в ранглистата. "Доволна съм от начина, по който проведох мача - коментира пред "Евроспорт" Пиронкова. - За съжаление съперничката ми получи травма, която я принуди да се откаже. Нямам представа за какво точно става въпрос. Доколкото разбрах, нещо с кръста. Мисля, че преди пет години играх срещу На Ли в друг доста сложен мач. Имам хубави спомени от тогава". Това бе втори сблъсък между двете при професионалистките. През 2006 г. на турнира в Стокхолм, на четвъртфиналите Пиронкова се наложи с 6:2, 7:6(7).