''Нечетящото'' поколение Z

OFFNews 23 декември 2023 в 11:34 7779 3

Снимка Pixabay

Поколението Z или така нареченото дигитално поколение, израснало със старите читателски навици на родителите си, но пренесло четенето на ново ниво: Четат ли? Колко четат? Какво четат? Къде четат?

Осемнадесетгодишната Матилда Гертнер от Германия и стажант в обществената радио станция АМS, споделя: „Това е труден въпрос. Зависи. Наистина не мога да кажа да или не. Например, аз чета, но познавам и много хора, които също четат, но също така познавам и много други, които не четат. Четящите по целия свят се свързват глобално и изграждат общност, а четенето е хоби, което все още е забавно и можете да говорите за книги, да общувате чрез тях с други хора.

За това, че четенето те среща с други хора, с които можеш да обсъдиш прочетеното, споделя и седемнадесетгодишната Ралица от София, но според нея развива и редица други умения. „С годините съм си дала сметка, че четенето дава много позитиви, които не са толкова видими - най-малкото литературната грамотност и да можеш да разбираш нещата, които четеш в ежедневието си, също помага за правопис и пунктуация на подсъзнателно ниво. Полезно е, много е полезно да се чете.

Какво показват изследванията и какви са читателските нагласи на българските ученици спрямо европейските им връстници и защо показваме ниски резултати според изследването PISA? И как дигиталната среда променя навиците за четене според д-р Светла Петрова от Института за изследвания в образованието. „Особено младите хора четат в една много променена среда, все повече се чете в електронна среда. Ние се преориентирахме от печатния към дигиталния текст, той много широко навлиза и в училището.“

Ето какво добавя и Емил Радев - български евродепутат от групата на ЕНП, който от 10 години дарява книги на библиотеки, а през 2014-а става Посланик на Библиотеките в ЕП. „Международното изследване PISA алармира за тревожни резултати по отношение на функционалната грамотност сред петнайсетгодишните и, ако днес това е проблем, си представете какво означава това за в бъдеще. Дали днешните петнайсетгодишни се причисляват към Поколениeто Z или са на границата на две поколения е въпрос на трактовка, но така или иначе, нека не глобализираме.“

За връзката между книгите и социалните мрежи разказва и Алин Порнел. Тя работи в една от водещите книжарници в Брюксел, специализирала е детска и юношеска литература. „От друга страна, всъщност социалните мрежи, „Booktok“, „Instabook“ и всичко останало, направиха младите хора, които бяха в категорията „малки читатели“ и станаха „големи“ читатели.“

Подкастите от поредицата "Generation Z / Поколение Z" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

400

3

демотиватор

23.12 2023 в 13:58

Поколение "Z"... ако се ориентираме по азбуката звучи като "последно поколение", може би последното все още грамотно...

1915

2

Читателка

23.12 2023 в 12:00

Ако родителите не четат, как да очакваме , че и децата ще го правят. Младежи на 22-23 години бяха чували за Агата Кристи, но не бяха чели нищо от нея..

22548

1

dolivo

23.12 2023 в 11:54

няма време за книги, дигиталната инфосфера обира енергията и мотивацията

гледат видеа най вече младежите, ако искат да научат нещо

а друсалките като Тикток не ги включвам. Там като запецнеш на допаминовата хранилка дето доставя следващото клипче пак и пак, е друга история
 
X

Най-близкият съратник на Стивън Хокинг проф. Томас Хертог е в подкаста на OFFNews